Пролетта дойде! Времето се оправи и логично започнаха разходките до морето. Вчера си направихме като добрите стари трипове , като този път посетихме Блек Сий Рама , Мидената Ферма – Дълбока , Камен Бряг и Балчик . Изкарахме си много добре, като особенно в Мидарника се начупихме да ядем миди 🙂
Днес пък решихме с жената да идем за риба пак до Балчик, като не стояхме кой знае колко много – то и не кълвеше де.. няколко попчета само..
Много се радвам че времето се оправи, и вярвам че тепърва ще се напукаме от обикаляне!
Разбира се за архива имам и снимки, къде без тях :biggrin:
Привет! От няколко дни чета и тествам портнатото приложение за nginx – ngx_pagespeed. Идеята му е сайта ни да се отваря още по-бързо. Преди 2 години google го пуснаха но само за apache. Е наближава момента и ние , феновете на nginx да го ползваме така успешно както на apache. Онзи ден излезе beta версия-та и така реших да се заема с тестване :biggrin: .
Информация как се инсталира може да прочете в официалната страница на плугина в github
Аз ще прескоча начина на инсталиране и ще премина към конфигурирането което е същественото. Първо е необходимо да имаме създадена предварително директория : /var/ngx_pagespeed_cache/ , и ако може да бъде с права 777.
Следват параметрите които се добавят в конфиг файла на сайта.
Ето така са при мен
# PageSpeed
pagespeed on;
# let's speed up PageSpeed by storing it in the super duper fast memcached
pagespeed MemcachedThreads 1;
pagespeed MemcachedServers "localhost:11211";
# show half the users an optimized site, half the regular site
pagespeed RunExperiment on;
pagespeed AnalyticsID UA-***-1;
pagespeed ExperimentVariable 1;
pagespeed ExperimentSpec "id=1;percent=50;level=CoreFilters;enabled=collapse_whitespace,remove_comments;";
pagespeed ExperimentSpec "id=2;percent=50";
# Filter settings
pagespeed RewriteLevel CoreFilters;
pagespeed EnableFilters collapse_whitespace,remove_comments,combine_css,combine_javascript,extend_cache,inline_css,rewrite_css,rewrite_images,rewrite_javascript,sprite_images;
# needs to exist and be writable by nginx
pagespeed FileCachePath /var/ngx_pagespeed_cache;
# This is a temporary workaround that ensures requests for pagespeed
# optimized resources go to the pagespeed handler.
location ~ "\.pagespeed\.([a-z]\.)?[a-z]{2}\.[^.]{10}\.[^.]+" { }
location ~ "^/ngx_pagespeed_static/" { }
location ~ "^/ngx_pagespeed_beacon$" { }
location /ngx_pagespeed_statistics { allow 192.168.*.0/24; allow 87.97.*.*; deny all; }
location /ngx_pagespeed_message { allow 192.168.*.0/24; allow 87.97.*.*; deny all; }
Накратко , тук добавяме хост-а на memcached сървъра , като можем да добавим няколко със запетая помежду им. В секцията EnableFilters добавяме каквито искаме филтри които ще ползваме. Можем да ги видим предварително от ngxpagespeed.com . В последните две директиви location описваме от кои адреси да имаме достъп до статистиките.
След рестарт на nginx вече имаме работещ pagespeed.
Аз се натъкнах на няколко бъга, като главния беше доста зъл – сайта изобщо не се отваряше. Причината беше в една от опциите на w3 total cache плугина ми, а именно : в Browser Cache не трябва да имаме пусната : Enable HTTP (gzip) compression
Това причинява неизвестна грешка в браузъра , мисля че 303 или нещо такова пишеше и нищо се отваря.
Всичко това го направих с цел блога да се отваря още по-бързо. Дано съм помогнал и на други с тази идея.
За миналата година имаше една игра, която играех повече от всички останали, и която ме беше впечетлила най-много. Говоря за Dead Island. Е, вчера излезе продължението и – Dead Island Riptide! Веднага в арена се появи и торент-а и съответно над-вечер вече я имах качена на харда на плей стейшъна :biggrin:
Невероятна игра! Винаги съм харесвал този тип “survival horror” игри , като навремето много цъках Resident Evil и Silent Hill. Ами Dead Island също е много добра , като най-готиното е обстановката на острова която те кара да мечтаеш за почивка на някое подобно райско кътче.
Определено в свободното си време ще я разцъкам здраво!
Днес докато се рових в нета попаднах на много интересна статия и реших да я споделя в блога си.
Става дума за интересна тема която касае всички включително и мен. Аз съм твърдо против споделянето на всичко в социалните мрежи , като единствено пиша тук – в блога си. Имам приятели които влизат в някой от долуспоменатите графи .. ужас.. Ето я и самата статия:
Социалните мрежи са съвременна форма на малко общество, която все по-трайно се настанява в живота ни. Чрез присъствието си в тях градим т. нар. виртуална репутация. Има немалко случаи, в които се наблюдава пристрастеност към сърфирането в интернет и седенето в социални мрежи. Някои потребители стават толкова обсебени, че започват да споделят твърде много и ненужна за околните информация. Все повече хора са склонни да съобщават лични неща във Facebook, които спокойно могат да бъдат казани между двама-трима души. Същото се отнася и за публикуването на снимки и разговори. Сред мнозинството интернет потребители започват да се размиват границите между личното и публичното. До такава степен сме свикнали с Facebook, че това ни прави непредпазливи, що се отнася до опазване на личната информация. Смартфоните и таблетите с техните хиляди приложения допълнително засилват желанието да споделяме. С тях е толкова лесно да направим снимка, а като я качим в социалните мрежи, издаваме къде сме били, какво сме правили и с кого. Дали цялото това разкриване не идва в повече, как мислите? Добре е да се замисляме понякога колко лична информация разкриваме в социалните мрежи. Имаме по 150-200 приятели (минимум) във Facebook, но в крайна сметка колко от тях са ни истински близки, с колко поддържаме най-често контакт? Разгледайте следните ситуации, които са сигнал, че виртуалното поведение може да урони изградената до момента онлайн репутация. Тя също е важна и трябва да се пази. Когато сме непредпазливи, рискуваме да станем обект на подигравателно отношение.